Rekonstrukce bytu Zlín Obeciny

Byt pro mladou rodinu o rozloze 68 m² balkonem a sklepem se nachází ve čtvrti Obeciny ve Zlíně. Rozsáhlá rekonstrukce proměnila byt v otevřený a vzdušný prostor a sjednotila místnosti v jeden pocitový celek.

Podle dnešních potřeb i norem bylo nutné zajistit v bytě samostatné WC. Vzniklo tedy nové jádro včetně koupelny. Odstraněním příčky mezi kuchyní a obývacím pokojem byla změněna dispozice bytu z 3+1 na 3+kk. Zmizely také příčky úklidové komory a její funkci převzaly vestavěné skříně, což opět přispělo k pocitu velkorysého prostoru.

Na budově je patrná kontinuita baťovské tradice, například v cihlových obkladech fasády, na niž odkazuje obklad z nařezaných pásků z recyklovaných starých cihel v ložnici a rodinném prostoru. V koupelně byl ze stejného důvodu použit jednoduchý bílý obklad s šedou spárou. To tvoří výrazný vzor, proto byla na podlahu koupelny použita voděodolná stěrka v šedém odstínu beze spár. Na ostatních podlahách jsou použity třívrstvé dubové vlysy. Stěna u kuchyňské linky byla nalakována odolným transparentním lakem tak, aby nijak vizuálně nerušila cihlový obklad a další prvky obytného prostoru. Nábytek v celém bytě je vyroben z březové překližky s různými povrchovými úpravami (bílý, transparentní či modrý lak).

Název stavby: Rekonstrukce bytu Zlín Obeciny
Umístění: Zlín
Rok: 2022
Cena za dílo: 1,7 mil.
Tým: Ing. Roman Belžík

Pro byt je důležitá forma i funkce.
Modulárnost nábytku ilustruje vytahovací stůl v kuchyňském ostrůvku, který při plném vytažení obslouží čtyři místa. Částečné vytažení pro dvě místa pak nepřekáží pohybu v okolním prostoru.