Novostavba bytového domu Horní náměstí

Navržený bytový dům je umístěn na parcele Horního náměstí – v jádru města Slavičín. Hmotově je stavba členěna jejím půdorysným zalomením, na 5 základních objemů. Hmoty jsou odlišeny ustoupením posledního podlaží a rozdílným materiálovým řešením vnějších povrchů. Ty budou provedeny v kombinaci hladké omítky, strukturované reliéfní omítky, nebo obkladových pásků s rozdílnou strukturou a barevností. Fasáda podkrovního ustupujícího podlaží bude z větší části obložena fasádním dřevem.

V bezbariérově přístupném domě je navrženo 22 bytů o velikosti 51– 99 m2. Jedná se o byty 2+kk, 3+kk a 4+kk. Součástí převážné většiny bytů je balkon, terasa, nebo francouzské okna. V podzemním podlaží má každý z bytů vyhrazen vlastní skladovací prostor s možností společného uskladnění jízdních kol. Byty v podkroví mají k dispozici strešní terasy s luxusními výhledy na město. V podzemním a prvním podlaží se nachází komerční prostory, které jsou orientovány do stávajícího náměstí a nově vzniklého menšího náměstíčka. Vstupy do bytů jsou z komunikačních prostor s bezbariérovým osobním výtahem, které jsou přístupné z veřejně přístupného stávajícího vnitrobloku. Vnitřní uspořádání budovy a její orientace ke světovým stranám zajišťuje bezproblémové proslunění vnitřních prostor všech bytů.

Název stavby: Novostavba bytového domu Horní náměstí
Umístění: Slavičín
Rok: 2022
Tým: Ing. Roman Belžík, Ing. arch. Martin Tománek, Ing. Ondřej Hořák

Dům bude umožňovat bydlení různých věkových a sociálních skupin obyvatel města. Návrh domu se neomezuje pouze na vytvoření soukromého a veřejného prostoru. Mezi těmito striktně vymezenými prostory vytváří také polosoukromé zahrádky ve vnitrobloku. Navrhli jsme veřejné prostory různých urbanistických kvalit - malé náměstí, nová ulička zpřístupňující stávající veřejný vnitroblok s komunitními zahrádkami.